Asset Publisher Asset Publisher

Wrzosowiska

Wrzosowiska Nadleśnictwa Białogard są zlokalizowane w lesie Leśnictwa Podborsko w okolicy miejscowości Wicewo.

Niewiele osób wie, że na terenie Nadleśnictwa Białogard znajdują się wielohektarowe wrzosowiska. Obserwowane przez cały rok zielone łany krzewinek na przełomie sierpnia i września tworzą fioletowy dywan kwiatów. Malownicze połacie fioletowo-różowych kwiatów przyciągają nie tylko wielbicieli pięknych widoków ale też ogromne ilości zwierząt. Wrzosowisko jest domem dla ssaków, owadów, ptaków a nawet gadów. Krzewinki stanowią pożywienie dla wielu zwierząt które chętnie zgryzają ich pędy.

Miód pozyskany z takiego wrzosu posiada dużo dobroczynnych właściwości. Według wielu źródeł działa bakteriobójczo, przyspiesza metabolizm oraz wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Należy jednak pamiętać aby dodawać go do chłodnych dań gdyż w wysokich temperaturach (pow. 40oC) traci swoje właściwości.

Wrzosowisko to idealne miejsce na niedzielny spacer, pozwala odpocząć od zgiełku miast oraz wyciszyć umysł. Zachęcamy do wypoczynku na tych malowniczych terenach. Pamiętajmy jednak aby nie zaśmiecać terenów leśnych i nie niszczyć wrzosów.