Wydawca treści
Drzewostany referencyjne
Ostoje Różnorodności Biologicznej
Celem wyznaczenia Ostoi Ochrony Różnorodności Biologicznej jest zwiększenie bioróżnorodności o organizmy związane ekologicznie z obecnością rozkładającego się drewna w ekosystemach leśnych oraz zwiększenie tzw. oporu środowiska, poprzez poprawę warunków bytowania i rozwoju organizmów związanych z rozkładającym się drewnem.
Ostoje zostały całkowicie wyłączone z użytkowania gospodarczego. Jedynie w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach (np. z przyczyn bezpieczeństwa publicznego, ppoż., przejezdności dróg itp.) istnieje możliwość prowadzenia w nich cięć, nie mogą one jednak w żaden sposób naruszać charakteru ostoi.
W Nadleśnictwie Białogard ostoje różnorodności biologicznej zostały wyznaczone na powierzchni 861,30 ha wg niżej załączonej specyfikacji.
Lasy HCVF
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych - zidentyfikowane według kryteriów HCVF (High Conservation Vaule Forestes) adoptowanych do warunków Polski przez Związek Stowarzyszeń ,,Grupa Robocza FSC-Polska"
Lasy będące HCVF (skrót od angielskiej nazwy: High Conservation Value Forests - polska nazwa: Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych) są wyznaczane w oparciu o „Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce" Adaptacja do warunków Polski, lipiec 2006 r. autorstwa: Związku Stowarzyszeń" Grupa Robocza FSC-Polska
1. Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF) w Polsce dostępne są na stronie: http://pl.fsc.org/ w zakładce: http://pl.fsc.org/files/Definicje_HCVF_w_Polsce.pdf
2. Powierzchnia poszczególnych kategorii lasów HCVF w Nadleśnictwie Białogard – plik w załączniku.
3. W plikach załączników dostępne są również mapy poszczególnych kategorii HCVF.
W dniach od 26.03.2014r. do 14.04.2014r. Nadleśnictwo Białogard przeprowadziło procedurę konsultacji społecznych dotyczących lasów kluczowych dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności ( Kat.6)
Wszystkich zainteresowanych informujemy, że wszelkie uwagi oraz propozycje dotyczące nowych obszarów HCVF można nadal zgłaszać do nadleśnictwa: bialogard@szczecinek.lasy.gov.pl
Certyfikaty
Nadleśnictwo Białogard informuje, iż Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku posiada certyfikaty dobrej gospodarki leśnej:
1) FSC® o numerze SGSCH-FM/COC-000008
2) PEFC o numerze BVCPL/PEFCFM/12/1
Dokumenty te gwarantują, iż lasy Nadleśnictwa zarządzane są w sposób właściwy ze szczególnym uwzględnieniem aspektów przyrodniczych oraz społecznych.